CERN запланувала створити новий прискорювач частинок. Він буде втричі більший за Великий адронний колайдер

Європейська організація з ядерних досліджень (CERN) представила план будівництва нового прискорювача елементарних частинок — втричі більшого за Великий адронний колайдер, що зараз працює. Проєкт, що має назву Майбутній кільцевий колайдер, планують будувати навколо міста Женева, захопивши територію і Швейцарії, і Франції, розповідає The Guardian.

Мапа розташування нового колайдера. CERN

Мапа розташування нового колайдера. CERN


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Навіщо новий колайдер і що він робитиме?

Майбутній кільцевий колайдер має бути наступником Великого адронного колайдера, у 27-кілометровому тунелі якого сьогодні відбуваються зіткнення частинок на швидкості, близькій до швидкості світла. У цих зіткненнях із максимальною енергією у 14 тераелектронвольтів, наприклад, народився бозон Хіггса — одна із найважливіших частинок, передбачених основною теорією про взаємодію всіх елементарних частинок. Новий же колайдер матиме тунель довжиною у 91 кілометр, де частинки стикатимуться з енергією у 100 тераелектронвольтів.

У цих зіткненнях вдасться відтворити умови, коли утворився Всесвіт — за частки секунди після Великого вибуху. Тоді фізики зможуть розширити сучасні теорії, які не можуть повноцінно пояснити всіх явищ Всесвіту, як-от темну матерію чи більшу кількість звичайної матерії порівняно з антиматерією. Утім, поки слід дочекатися, коли у 2028 році держави-учасниці CERN погодять реалізацію плану будівництва. Якщо вдасться дійти компромісу щодо економічної доцільності створення колайдера — проєкт коштує щонайменше 20 мільярдів євро — будівництво розпочнуть у 2033 році.

Відкриття на Великому адронному колайдері

🤩 Зібрані на ВАК дані дозволили спростувати порушення принципу лептонної універсальності — виявлений раніше парадокс, який суперечив головній теорії про елементарні частинки

⌛️ Також на ВАК вперше виміряли час життя бозона Хіггса експериментально — частинка живе 2,1×10^-22 секунди

💥 А із екзотичних частинок на ВАК нещодавно виявили дивний пентакварк і пару тетракварків, які також допоможуть перевірити теоретичні передбачення фізиків