Британська кліматична база даних недооцінила глобальне потепління

Британські дослідники скоригували вимірювання глобальної температури та оновили показники бази даних HadCRUT, що є однією з головних служб відстеження глобального потепління. Нові дані вказують, що глобальна температура в 2010-2018 роках була на 1,07 градуса Цельсія вищою за доіндустріальну — це на 0,16 градуса більше, ніж вказував попередній набір даних HadCRUT. Результати опубліковані в журналі Journal of Geophysical Research: Atmospheres.

Mark Neal / Pexels

Mark Neal / Pexels

Як вираховують глобальне потепління?

Глобальним потеплінням називають стрімке зростання температури Землі, що відбувається після доіндустріального періоду, тобто приблизно з 1850 року. Головною причиною потепління вчені вважають викиди парникових газів в атмосферу, що відбувається завдяки діяльності людини. Про існування проблеми з нагріванням планети ми знаємо не з суб’єктивного сприйняття, а завдяки базам даних з вимірюваннями температури по всьому світу. Однією з таких баз даних є HadCRUT, яка побудована на основі вимірювання та комбінування температури повітря та морської поверхні на метеостанціях. Вона охоплює показники щомісячної глобальної температури з 1850 року. Науковці з Університету підтримують HadCRUT, зараз провели оновлення бази даних та показали, що насправді ситуація з потеплінням Землі може бути гіршою, ніж вважалося.

Що зробили науковці?

Вчені удосконалили дані про температуру в базі, зокрема, збільшивши кількість відстежуваних метеостанцій на суші та скоригували вимірювання, проведені в морі. Також HadCRUT тепер краще враховує різні способи вимірювання температури поверхні моря протягом років. Нові статистичні методи дали змогу розширити охоплення вимірювання, приміром, включаючи Арктику, про яку даних недостатньо, зате температура там стрімко змінюється.

Якщо попередні результати вказували, що глобальна температура у 2010-2018 роках була на 0,91 градуса Цельсія вищою за доіндустріальний показник, то нові дані кажуть, що все навіть гірше. Згідно з аналізом дослідників, планета нагрілася з 1850 до 2018 рік аж на 1,07 градуса Цельсія. Цей показник зараз узгоджується із двома іншими основними базами даних, що відстежують глобальне потепління — від НАСА та Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США (NOAA).

Що це означає?

Експертна комісія ООН з питань клімату 2018 року заявила, що для недопущення підняття глобальної температури вище 1,5 градуса Цельсія, нам необхідно скоротити викиди парникових газів вдвічі до 2030 року та звести їх до нуля до 2050 року. Але враховуючи нові дані, можливо, уряди країн мають менше часу, щоб утримати температуру від зростання до 1,5 чи 2 градусів.


Глобальне потепління становить загрозу для нашого добробуту, тому ми повинні вжити заходів для недопущення подальшого нагрівання. У чому саме полягає небезпека та як їй зарадити, читайте у нашому матеріалі “Глобальне потепління — не міф? Люди дійсно змінюють клімат?”.