Болотяному чоловікові з Толлунда провели детальну комп'ютерну томографію голови

Голову болотяного чоловіка з Толлунда, яка чудово збереглася попри вік у 2400 років, просканували на комп'ютерному томографі. Детальне вивчення із роздільною здатністю у 422 рази вищою, ніж попереднє сканування, виявило, що у чоловіка збереглося цілим одне око, включно із зоровим нервом, а також мозок, що лише злегка зменшився. З новими знімками про внутрішні тканини чоловіка з Толлунда науковці зможуть більше дізнатися про його життя, наприклад, харчування та хвороби. Про це повідомляється на сайті Орхуського університету, де провели сканування.

Голова чоловіка з Толлунда. Aarhus University

Голова чоловіка з Толлунда. Aarhus University


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Хто такий чоловік з Толлунда?

Чоловіком з Толлунда назвали болотяну людину, тобто тіло, що муміфікувалося у болоті, яку знайшли ще в 1950-х роках біля Сількеборга в Данії. Датування вказало, що він жив ще у 405-380 роках до нашої ери. Та попри значний вік тіло збереглося вкрай добре — з волоссям, щетиною на обличчі, а також шкіряною мотузкою навколо шиї, на якій його могли повісити перед смертю.

Детальна комп'ютерна томографія голови чоловіка з Толлунда. Health - Aarhus University / Youtube

Перші дослідження чоловіка з Толлунда проводили за допомогою рентгена, однак майже всі його кістки були розчинені у кислому середовищі болота, тож вивчення було не надто інформативним. У 2002 році йому провели першу комп'ютерну томографію, однак вона була суттєво менш детальною, ніж комп'ютерна мікротомографія, яку здійснили зараз. З її допомогою, зокрема, вчені хочуть уточнити, чи справді людина померла від повішення.

  • Вивчення кишківника чоловіка з Толлунда раніше показало, що незадовго до смерті він поїв каші та трохи риби.