Бізони зализали одне одному рани

Канадські дослідники засвідчили, як двом самкам американського бізона (Bison bison) члени їхнього стада зализали свіжі рани. Таку поведінку описали вперше серед вільноживучих копитних тварин. Про спостереження вчені повідомили у журналі Ethology.

Бізон зализує рану на задній нозі самки. Thomas S. Jung et al. / Ethology, 2023

Бізон зализує рану на задній нозі самки. Thomas S. Jung et al. / Ethology, 2023

Що спостерігали дослідники?

Зализування ран є інстинктивною формою догляду, що сприяє очищенню рани та швидшому її загоюванню. Вона притаманна багатьом видам ссавців, і не лише щодо себе, а й стосовно інших представників свого виду, і в такому разі ще й сприяє заспокоєнню родича після травми та укріпленню соціальних зв'язків із ним. Так, за вилизуванням ран іншим особинам неодноразово помічали приматів. Але серед копитних випадок із бізонами став першим. Його описали дослідники Університету Альберти та Міністерства лісового господарства і Міністерства земельних ресурсів Канади.

Науковці спостерігали за найменшою вільною популяцією бізонів у Канаді, що налічує близько 120 тварин. Під час чергового відбору біологічних зразків минулого року вчені стрельнули дротиком із транквілізатором двох дорослих самок. Протягом кількох днів після цього вчені ще спостерігали за цими тваринами, щоб упевнитися у їхньому здоров'ї. Так вони помітили, що до однієї з самок підійшла інша самка і почала приблизно хвилину вилизувати рану на її стегні, яка залишилася від дротика. Потім підійшов один із самців і вчинив так само. Відтак вчені помітили, що інший самець взявся вилизувати рану другій самці після уколу протягом близько двох хвилин. Обидві поранені у цей час ніяк особливо не реагували та продовжували пастися.

Вчені відмічають, що самки бізонів могли й самі вилизувати свої рани, і робили це. Тож поведінка членів їхньої групи мала на меті, імовірно, соціальну підтримку, а не сприяння загоюванню. На це вказує і те, що рана від дротика буле невеликою, однак сам процес ураження ним та відлову міг бути стресовим досвідом, свідком якого були й інші представники стада.