Біологи виростили штучні ембріони зі стовбурових клітин корів

Американські науковці першими виростили штучні ембріони корів зі стовбурових клітин. Ті успішно повторювали будову, експресію генів і розвиток справжніх зародків, і сприйнялися такими організмом корів, коли їм вживили штучні ембріони у матку. Досягнення описане у журналі Cell Stem Cell.

Бластоїди корів. UT Southwestern Medical Center

Бластоїди корів. UT Southwestern Medical Center

Навіщо нам штучні ембріони корів?

Перші штучні ембріони, вирощені зі стовбурових клітин до стадії бластоцисти, створили з клітин мишей. Це дозволило детально вивчати ранній розвиток ембріональних структур, який за нормальних умов проходить непомітно. Пізніше схожі бластоїди створили із клітин людини, а також макак, досягши в останніх навіть імплантації у матку. Але лише зараз, завдяки дослідженням вчених Техаського університету вдалося створити ембріоїди зі стовбурових клітин корів (Bos taurus). Це допоможе краще зрозуміти ембріональний розвиток цих важливих сільськогосподарських тварин, посприявши ефективнішому тваринництву, наприклад, створенню нових репродуктивних технологій.

Якими створили штучні коров'ячі ембріони?

Із усіх спроб вчених, у 64 відсотках випадків їм вдавалося успішно утворити бластоїди зі стовбурових клітин протягом чотирьох днів. За будовою та експресією генів вони нагадували бластоцисти, які природно утворилися після штучного запліднення у пробірці. Окремі відмінності стосувалися розміру порожнини ембріона та внутрішньої клітинної маси, а також експресії частини генів. Ембріоїди продовжували рости та розвиватися протягом двох тижнів. Тож вчені перевірили, що станеться при перенесенні штучних ембріонів у матку чотирьом коровам. З'ясувалося, що організм самок зреагував на ембріоїди, як на звичайну вагітність, збільшивши у крові кількість гормону, який сприяє підтриманню вагітності.

бластоцисти
На цій стадії, яка у людини настає на 3-4 день від зачаття, зародок є сферою з клітин, заповненою рідиною та внутрішньою клітинною масою.
бластоїди
Штучні ембріони на стадії бластоцисти.