Біологи відшукали клітори у змій

Група біологів з Австралії знайшла у дев'яти видів змій клітори, які часто вважалися відсутніми у цих тварин. У змій це виявився парний, трикутної форми орган, який має еректильну тканину та нервові закінчення, вказуючи на його можливу допоміжну роль у розмноженні. Відкриття описане в журналі Proceedings of the Royal Society B.

Timothy Dykes / Unsplash

Timothy Dykes / Unsplash


👋 Підпишіться на наш телеграм-канал!


Дотепер вчені не бачили клітори?

Жіночі статеві органи все ще вивчені набагато меншою мірою, ніж чоловічі, всупереч тому, що це відома проблема упередженості у біології. Але група дослідниць із Університету Аделаїди та Коледжу Маунт-Холіок трохи виправила нерівність. Їхнє нове дослідження присвячене зміям, позаяк численні наукові роботи стосуються репродуктивної системи самців, але порівняно мало — самок. Зокрема, серед герпетологів виникла неоднозначність про наявність у дорослих змій клітора, який точно властивий, наприклад, ящіркам. Але науковиці його знайшли (навіть два), варто було пошукати, та першими повноцінно описали в науковій статті.

Як шукали зміїні клітори?

Вчені ретельно дослідили за допомогою комп'ютерної мікротомографії, розтину та гістологічного вивчення будову 10 самок змій, які представляли дев'ять різних видів та чотири родини. Клітор, що у рептилій має назву геміклітора, знайшовся у всіх цих тварин, і скоріше за все наявний у більшості видів змій. Власне, кліторів було по два (як і пенісів у самців), роз'єднаних сполучною тканиною. Вони мали трикутну форму і розташовувалися під шкірою на нижній стороні хвоста.

Розміри гемікліторів суттєво різнилися у різних видів. У мексиканської мокасинової змії (Agkistrodon bilineatus) вони простягалися більш ніж на половину передньої частини хвоста, а в несправжньої кобри Інгрема (Pseudonaja ingrami) були ледь помітними, кількаміліметровими. Геміклітори містили нервові пучки, що вказує на їхню потенційну чутливість, подібну до кліторів ссавців. Також у них виявили еректильну тканину, яка, імовірно, наповнюється кров'ю, призводячи до збільшення органа. Такі особливості будови можуть сприяти частішому й довшому спаровуванню, сприяючи відтворенню. Але наступні дослідження допоможуть дізнатися більше про роль кліторів у змій.