Біомедичні інженери створили кров, яку можна переливати людині з будь-якою групою чи резусом, вкривши еритроцити кремнієм. Таке покриття заблокувало антигени на поверхні клітин, які можуть призвести до склеювання еритроцитів і є сигналом для імунної системи, що в організм потрапили чужорідні клітини. При цьому покриття кремнієм зберегло здатність цих клітин переносити кисень, а також зробило їх міцнішими та стійкішими до несприятливих умов та тривалого терміну зберігання. Про відкриття повідомили у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
На кому вже встигли випробувати універсальну кров?
Науковці розробили технологію вкривання еритроцитів тонким шаром кремнію товщиною до 25 нанометрів, завдяки якій цим клітинам вдається оминати імунні клітини та білки плазми, які зазвичай призводять до злипання еритроцитів під час переливання крові невідповідної групи. Експерименти з переливання крові з такими еритроцитами показали, що вони не викликають токсичного шоку чи імунної реакції, а також здатні проникати у печінку пацюків, постачаючи її киснем.
На мишах вдалося показати, що заміна 20 відсотків об’єму їх крові на людську з еритроцитами, вкритими кремнієм, не викликала злипання еритроцитів чи їх руйнування. Це надає можливості для ксенотрансфузії — переливання крові від донора іншого виду, що може бути особливо корисним в умовах нестачі людських донорів. Як зазначають дослідники, цей метод є простим у виконанні та дозволяє зберігати кров за наднизьких температур без руйнування еритроцитів, тоді як більшість звичайних еритроцитів за таких умов руйнуються.
- А про те, які способи замінити людську кров для переливання використовували у минулому, за яких умов пацієнти потребують переливання та як цю проблему намагається вирішувати сучасна наука, — читайте у нашому матеріалі «Кров з молоком».