Біологи створили макаку з наполовину чужими клітинами

У Китаї народилася макака, якій на ранньому етапі ембріонального розвитку ввели стовбурові клітини іншого ембріона макаки. У результаті в народженої тварини близько 67 відсотків клітин походили від донорського організму. Макака прожила усього півтора тижні, однак із вдосконаленнями технології науковці наблизяться до вирощування в тваринах органів людей для пересадки. Про дослідження у журналі Cell повідомляє сайт журналу Nature.

Макака, створений з клітин двох ембріонів, з легким зеленуватим відтінком через модифікацію. Cao et al. / Cell, 2023

Макака, створений з клітин двох ембріонів, з легким зеленуватим відтінком через модифікацію. Cao et al. / Cell, 2023

Навіщо створювали химерну тварину?

Однією з найамбітніших цілей, яких намагаються досягти вчені за допомогою створення химер, є можливість вирощувати у тваринах людські органи. І нещодавно китайські вчені повідомили, що виростили у свинях тимчасові нирки, які наполовину складаються з людських клітин. Але гібриди з двох організмів також можуть допомогти досліджувати генетичні захворювання людей, якщо виростити тварину зі стовбуровими клітинами з досліджуваною мутацією. Найбільше для цього підходять примати, що найближчі анатомічно й фізіологічно до людей. Але дотепер їх вдавалося наділити лише 0,1-4,5 відсотками донорських клітин. У новій роботі вчені Китайської академії наук досягли набагато кращих результатів.

Яких успіхів досягли науковці?

Науковці почали зі штучного запліднення яйцеклітин самок крабоїдного макаки (Macaca fascicularis). Відтак від частини тижневих ембріонів, які стануть донорами, відібрали стовбурові клітини. У них внесли генетичну модифікацію, завдяки якій ті світяться зеленим кольором під синім чи ультрафіолетовим світлом, щоб легко відстежувати їх в організмі. Ці клітини у кількості до 20 одиниць внесли іншим ембріонам, утворивши 74 химери. Їх імплантували 40 сурогатним самкам макак.

Лише 12 самок зрештою завагітніли химерами, але до народження дожив лише один гібрид. Його вивчення показало, що 67 відсотків клітин у 26 протестованих вченими тканинах, зокрема мозку, легень та серця, походять від донора. Найвищий показник був у наднирниках, де донорські клітини складали 92 відсотки від усіх.

Утім, макаку довелося приспати на 10 день від народження. У нього були порушення підтримання температури, а також дихання. На думку науковців, це та низька виживаність химерних ембріонів свідчить, що донорські клітини не повністю відповідають стадії розвитку ембріона-реципієнта. Над виправленням цього працюватимуть у наступних дослідах.

  • Вчені вже навіть вирощували химерні ембріони з клітин макак і людей, однак залишили їх жити лише до 20 дня розвитку через нерозв'язані етичні питання — не виключено, що людські клітини могли б вплинути на розвиток нервової системи макак, уподібнивши до нас.