Біоінженери створили подібну до людської шкіру обличчя для роботів

Біоінженери створили з клітин шкіри та міжклітинного матриксу для роботів шкіру обличчя, подібну до людської. Вони також розробили метод її прикріплення до облич роботів за допомогою молекул-«якорів», щоб ті були здатними виражати емоції, зокрема усміхатися. Таке відкриття створює потенціал для створення роботів з більш людськими рисами. Про нього повідомили у журналі Cell Reports.

Штучна шкіра. Kawai et al. / Cell Reports, 2024

Штучна шкіра. Kawai et al. / Cell Reports, 2024

Як розробили «людську» шкіру?

Щоб зафіксувати клітини шкіри на резиновій основі, науковці використали колагеновий гель, а для кращого його формування додали плазму крові. Використання спеціальних молекулярних «якорів», які проникають в основу, не дало штучній шкірі стискатися, адже без них площа шкіри зменшилася на 84,5 відсотка за 7 днів, а з ними — щонайбільше на 33,6 відсотка.

Щоб підтвердити, що штучна шкіра підходить для обличчя роботів, науковці нанесли її на 3D-форму обличчя. Шкіра виявилася стійкою до розтягування і міцно трималася на штучному обличчі після тижня культивування клітин. А на 2D-формі обличчя науковцям навіть вдалося змусити робота посміхатися, задіявши аналоги мімічних м'язів. Хоча технологія ще не ідеальна, її використання може також допомогти зрозуміти, як на людській шкірі формуються мімічні зморшки та як їм протидіяти.

Що ще розробляли біоінженери?

☝️ Раніше аналог людської шкіри японські науковці нанесли на роботизований палець. Шкіру з клітин дермальних фібробластів та епідермісу людини, а також колагену, вдалося навіть вилікувати, як це зазвичай роблять з опіками

🦿 У лабораторії інженерам вдалося створити живу м’язову тканину, яку приєднали до двоногого робота. За допомогою штучних м’язів він зміг пройтися під водою без використання моторів.

🐸 А от з жаб’ячих ембріональних клітин інженерам вдалося створити крихітних ксеноботів — біороботів, здатних до самоорганізації та руху.