Безсонна ніч покращила настрій людям із депресією

Ціла ніч без сну може покращити настрій у пацієнтів із депресивними розладами через посилення зв'язку між мигдалиною та передньою поясною корою головного мозку, показало дослідження китайських та американських науковців у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

GIPHY

GIPHY

Що це означає?

Зазвичай безсонна ніч сприймається як негативна й гнітюча подія, однак у деяких людей, особливо з депресивними розладами, вона може тимчасово покращувати настрій. Між тим, механізм цього явища незрозумілий, що наштовхнуло дослідників Шанхайського університету іноземних мов та їхніх американських колег дослідити питання. Вчені запросили до участі 54 здорових добровольців та 30 — із депресивним розладом. Протягом п'яти днів у лабораторії учасники пройшли три процедури сканування активності мозку в апараті функціональної магнітно-резонансної томографії. Деякі обстеження відбулися одразу після сну, тоді як інші — після цілком безсонної ночі. Протягом дня учасників також просили заповнювати опитувальники на оцінювання настрою.

Результати показали, що у здорових учасників після безсонної ночі настрій загалом суттєво погіршився. Та серед людей із депресією у 13, тобто 43 відсотків, настрій, навпаки, покращився. Із цим покращенням виявилося пов'язане посилення функціонального зв'язку між мигдалиною та передньою поясною корою. Ці ділянки мозку залучені до контролю емоцій, мотивації та прийняття рішень. Автори припускають, що нервова мережа, яка пов'язує ці ділянки й відбиває настрій людей, може бути мішенню для нових антидепресантів.

Щодо того, чому неспання покращує настрій, то можливо, що річ у збільшенні частки REM-фази сну при депресії, яка порушує контроль активності мигдалини. Водночас при відсутності сну, зокрема без надлишку REM-сну, у пацієнтів може тимчасово відновлюватися контроль мигдалини, проявляючись антидепресантним впливом.