Бактеріальна інфекція виявилася винною у масових смертях слонів у Зімбабве

Смерть 35 зімбабвійських слонів у 2020 році виявилася наслідком сепсису через інфікування бактерією з роду Pasteurella. Імовірно, вона ж вбила у той час 350 слонів у сусідній Ботсвані. На це вказали результати аналізів тканин померлих тварин, які також спростували попередні версії масової загибелі слонів. Про дослідження у журналі Nature Communications розповідає The Guardian.

Тіло одного з 350 слонів, що померли у Ботсвані. Reuters

Тіло одного з 350 слонів, що померли у Ботсвані. Reuters

Що сталося зі слонами?

У травні та червні 2020 року у Ботсвані в дельті річки Окаванго загинуло 350 слонів різного віку та статей. Через два місяці у Зімбабве померло 35 інших слонів. Висувалися різні припущення щодо того, що могло вбити тварин. Роботу браконьєрів відкинули одразу, позаяк у мертвих слонів збереглися бивні. Імовірнішою розглядали версію про отруєння токсинами водоростей у місцях водопою або ж отруєння ціанідом, що його люди іноді використовують для вбивства великих тварин. Однак експертиза зімбабвійських слонів, результати якої лише зараз стали відомі, вказала, що причина в інфікуванні бактерією Pasteurella Bisgaard taxon 45 — поки неназваним видом бактерій, що є родичем поширеного збудника пастерельозу в тварин Pasteurella multocida. Патогени проникли в кров слонів та спричинили смертельну інтоксикацію. Науковці не мали доступу до тіл слонів у Ботсвані, але припускають, що за масовою загибеллю слонів там стоїть та ж причина. Хоча за офіційними заявами уряду Ботсвани слони померли через отруєння нейротоксином ціанобактерій.

  • Крім інфекцій, африканським слонам загрожують і браконьєрство та знищення придатних їм територій. Все це призвело до того, що зараз вони мають природоохоронний статус «на межі зникнення».