Бактеріальна інфекція виявилася чинником ендометріозу

Японські дослідники визначили інфекцію бактеріями Fusobacterium як вагомий чинник ендометріозу — поширеного гінекологічного захворювання, за якого клітини ендометрію розростаються поза межами матки. Результати дослідів на мишах свідчать, що хворобу можна лікувати за допомогою антибіотиків, до яких чутливі збудники. Про це йдеться у статті журналу Science Translational Medicine.

Ілюстрація бактерій Fusobacterium. Depositphotos

Ілюстрація бактерій Fusobacterium. Depositphotos

Яка проблема з ендометріозом?

На ендометріоз, який супроводжується сильним болем та іноді стає причиною безпліддя, страждає до 15 відсотків жінок репродуктивного віку. Що є причиною хвороби — дотепер незрозуміло, через що можливості лікування стану вкрай обмежені. Вагомим фактором ризику визнано закидання менструальної крові з матки через фаллопієві труби у порожнину тазу. Але таке явище відмічають у більшості жінок і далеко не кожна з них розвиває ендометріоз, що змушує вчених шукати інші чинники захворювання. Дослідники Наґойського університету вирішили перевірити, чи є ними й нечисленні бактерії, які можуть жити у матці, зокрема представники роду Fusobacterium.

Що нового вдалося з'ясувати про хворобу?

Дослідники з'ясували, що 64 відсотків жінок із ендометріозом мають інфільтрацію бактерій Fusobacterium в ендометрій, тоді як серед жінок без цієї хвороби таких лише 7 відсотків. Досліди на культурі клітин показали, що Fusobacterium запускає сигнальні шляхи, які сприяють розростанню та міграції клітин, які здатні призвести до ендометріозу. А коли лабораторних мишей, яким спричинили ендометріоз, інфікували цими бактеріями, у них виявляли суттєво більшу кількість та величину уражень, а також більшу кількість клітин, пов'язаних з ендометріозом. Вчені припускають, що за цим стоїть схильність бактерій щільно прикріплюватися та проникати в епітеліальну тканину.

Водночас лікування мишей антибіотиком, до якого чутливі Fusobacterium допомогло значно знизити кількість та величину розростань ендометрію. Це свідчить, що антибактеріальна терапія може допомогти зменшити прояви ендометріозу у людей, але це слід перевірити у наступних дослідженнях.

ендометрію
Епітеліальна тканина, яка вистилає внутрішню поверхню матки.