Атлантична меридіональна течія стала найслабшою за останнє тисячоліття

Дослідники реконструювали еволюцію Атлантичної меридіональної течії, починаючи приблизно з 400 року. Виявилося, що в останні десятиліття вона стала найслабшою за увесь аналізований період. Стаття про це доступна у журналі Nature Geoscience.

Jacob Buller / Unsplash

Jacob Buller / Unsplash

Як океанічні течії впливають на клімат?

Атлантична меридіональна течія, в основі якої лежить Гольфстрим, є головним механізмом перерозподілу тепла на нашій планеті та важливим фактором впливу на клімат. Ця система є чутливою та залежить навіть від незначних відмінностей в розподілі тепла в океані. Основні переходи її станів впливали на тисячолітні кліматичні події протягом останнього льодовикового періоду. Є дані про те, що Атлантична меридіональна течія сповільнюється у відповідь на антропогенне глобальне потепління. Течія формується глибокою конвекцією, спричиненою різницею в густині океанічної води: тепла і солона вода рухається з півдня на північ, де вона охолоджується і підвищує свою густину. Там вода опускається в глибші шари океану і тече назад на південь. Глобальне потепління порушує цей механізм: збільшення кількості опадів та посилене танення льодовикового покриву Гренландії сприяють надходженню прісної води в океан. Це зменшує солоність і, отже, густину води, послаблюючи потік течії.

Частина Атлантичної меридіональної течії. R. Curry, Woods Hole Oceanographic Institution / Science / USGCRP

Частина Атлантичної меридіональної течії. R. Curry, Woods Hole Oceanographic Institution / Science / USGCRP

Що аналізували дослідники?

Оскільки безперервні прямі вимірювання стану течії розпочались лише у 2004 році, необхідна довгострокова реконструкція, щоб визначити її еволюцію. Загалом існує три способи це зробити: відтворити дані щодо поверхневих або глибинних температурних схем в Атлантичному океані, що відображають зміни в перенесенні тепла; реконструювати властивості маси підповерхневих вод; та встановити фізичні зміни під впливом глибоководних течій, такі як зміни осаду. Вчені використали комбінацію усіх трьох, щоб дослідити розвиток Атлантичної меридіональної течії, починаючи з 400 року.

Що вони виявили?

Реконструкція демонструє, що до XIX століття стан течії був стабільним, а після вона почала послаблюватися. Приблизно у 1960 році розпочалася фаза особливо швидкого занепаду. У 1990-х роках сталося короткочасне відновлення, після чого течія знову повернулася до тенденції спаду в середині першої декади ХХІ століття. Таким чином, дослідження вказує, що послаблення Атлантичної меридіональної течії є безпрецедентним, і протягом останніх десятиліть вона знаходиться в найслабшому стані за тисячоліття.