Астрономи знайшли найхолоднішого радіоголосного коричневого карлика

Австралійські астрономи знайшли найхолоднішого коричневого карлика, який випромінює у радіодіапазоні. Він майже втричі холодніший за той невеликий відсоток коричневих карликів, у яких вдалося виявити радіовипромінювання, розповідають вчені у статті, опублікованій у The Astrophysical Journal Letters.

Ілюстрація радіоголосного коричневого карлика. ASTRON / Danielle Futselaar

Ілюстрація радіоголосного коричневого карлика. ASTRON / Danielle Futselaar

Що таке коричневі карлики та звідки у них радіовипромінювання?

Коричневими карликами називають проміжні об'єкти між планетами і зорями: вони замасивні, аби називатися планетами, однак їхньої маси недостатньо, щоб запустити ядерні реакції, як у надрах світил. Астрономи намагаються дізнатися якомога більше про такі об'єкти. Одним зі способів зрозуміти, які процеси відбуваються з коричневими карликами — зафіксувати їхнє радіовипромінювання. Воно виникає через швидке обертання карликів, через що їхні магнітні поля рухаються швидше за іонізовані верхні шари атмосфери карликів і генерують радіоспалахи.

З усіх відкритих коричневих карликів, всього десять відсотків випромінюють радіохвилі. Здебільшого це більш гарячі карлики, температурою у понад 1 300 градусів Цельсія, які мають достатньо іонізовану атмосферу. Найхолоднішим білим карликом, у якого реєстрували радіовипромінювання, був карлик температурою у 786 градусів Цельсія. Побити температурний рекорд вдалося коричневому карлику WISE J062309.94–045624.6, який має температуру у всього 425 градусів Цельсія.

J062309.94–045624.6 знаходиться на відстані 37 світлових років від нас та володіє масою у 4-44 рази більшою за масу Юпітера. Радіопалахи від нього виявили астрономи з Сіднейського університету за допомогою радіотелескопа MeerKAT. Спалахи повторювалися кожні дві години, тому астрономи вважають, що вони саме швидке обертання J062309.94–045624.6 генерує радіовипромінювання. Його відкриття допоможе уточнити моделі магнітних полів коричневих карликів та краще зрозуміти природу цих об'єктів.

Раніше ми розповідали про рекордно розжареного коричневого карлика. Принаймні один його бік, який підігріває сусідня зоря, сягає температури, більшої за температуру Сонця.