Астрономи знайшли джерело екстремально повільних радіоспалахів

Астрономи знайшли зорю, яка протягом більш як 30 років створює радіоспалахи кожні 22 хвилини — набагато повільніше, ніж магнітари чи пульсари, яким для спалаху потрібні мілісекунди та мікросекунди. На думку вчених, незвичним радіоджерелом може бути дуже намагнічений білий карлик. Про відкриття розповідає видання Sky&Telescope.

Художнє зображення сильно намагніченого білого карлика. Carl Knox/ OzGrav

Художнє зображення сильно намагніченого білого карлика. Carl Knox/ OzGrav

Які зорі відправляють радіосигнали?

Одним з основних джерел періодичного радіовипромінювання у космосі є сильно намагнічені нейтронні зорі, які швидко обертаються. З часом, коли вони уповільнюються, радіоспалахи припиняються, тому зазвичай частота радіоспалахів, які фіксують від таких зір, не менше одного разу за хвилину. Тоді як випромінювання від GPM J1839—10, яке виявили у ході огляду неба обсерваторією Murchison Widefield Array, виявилося набагато менш частим.

Як випромінює знайдена зоря?

Повторні спостереження за допомогою наземних радіотелескопів ASKAP і MeerKAT, а також космічного телескопа XMM-Newton показали, що радіоспалахи від GPM J1839—10 досягають до Землі з відстані у близько 18 500 світлових років з сузір'я Щита. Тривалість спалахів складає від 30 до 300 секунд. Аналіз архівних даних виявив, що GPM J1839—10 помічали ще з 1988 року. Астрономи вважають, що оскільки GPM J1839—10 не підходить під характеристики ані магнітарів, ані швидких радіосплесків, однак так довго обертатися і при цьому генерувати радіоспалахи може сильно намагнічений білий карлик — зоря на останньому етапі еволюції.

Раніше ми розповідали про білого карлика, потужне магнітне поле якого розділило його атмосферу надвоє: з одного боку зоря воднева, а з іншого — гелієва.