Астрономи вперше застали зіткнення двох планет

Астрономи вперше знайшли свідчення зіткнення планет. Два газові гіганти розміром з Нептун врізалися один в одного та затьмарили своїми уламками світло батьківської зорі. За змінами її випромінювання науковці і виявили цю подію, розповідає видання New Scientist з посиланням на статтю астрономів у Nature.

Ілюстрація пилової хмари, яка виникла від зіткнення. Mark Garlick

Ілюстрація пилової хмари, яка виникла від зіткнення. Mark Garlick

Що видало зіткнення?

У 2021 році астрономи стали свідками того, як молода сонцеподібна зоря на відстані 1 800 світлових років від нас раптово потьмяніла у видимому світлі. Щоб виявити цьому причину, науковці Лейденського університету спільно з колегами дослідили архівні спостереження за ASASSN-21qj та виявили, що за два роки до потьмяніння, зоря стала майже вдвічі яскравішою, але в інфрачервоному діапазоні. Вчені вважають, що це світло випромінювала нагріта зоряним світлом велика пилова хмара — уламки від зіткнення планет масою до кількох десятків мас Землі. Хмара уламків нагрілася до майже 700 градусів Цельсія, що свідчить про те, що планети за складом схожі на Нептун чи Уран. Астрономи вважають, що зіткнення планет могло відбутися через вплив ще однієї планети, яка порушила їхні орбіти. У майбутньому планетні рештки можуть знову сконденсуватися та утворити нову планету.

  • Окрім зіткнень, планети можуть руйнувати і їхні власні зорі. Сліди цих подій можна знайти у хімічному складі самих світил, вважають астрономи.