Астрономи вперше поспостерігали за пробудженням масивної чорної діри

Астрономи вперше змогли спостерігати пробудження масивної чорної діри у галактиці на відстані 300 мільйонів світлових років від Землі. На активізацію вказало раптове збільшення яскравості галактики. А от що саме спричинило пробудження чорної діри, наразі вчені не можуть точно сказати через незвичну тривалість цієї події та характер випромінювання. Ця подія відкриває для вчених новий простір для перевірки своїх теорій щодо еволюції чорних дір. Спостереження опублікували у журналі Astronomy & Astrophysics.

ESO / M. Kornmesser

ESO / M. Kornmesser

В чому унікальність цієї події?

Унікальність цієї події полягає в тому, що протягом двох десятиліть галактика SDSS1335+0728 вважалася спокійною та непримітною, аж поки у 2019 році не почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше, випромінюючи світло в ультрафіолетовому, оптичному та інфрачервоному діапазонах. А у лютому 2024 року вона також почала випускати рентгенівське випромінювання. Проаналізувавши дані з різних космічних та наземних обсерваторій, астрономи дійшли висновку, що спостерігають раніше небачену подію: раптове пробудження масивної чорної діри в ядрі галактики.

Чорні діри можуть прокидатися внаслідок зустрічі з матерією, наприклад, газопиловою хмарою або зіркою, поглинання якої і спричиняє викид енергії та світла. Хоча наразі вчені не можуть сказати точно, що розбудило саме цю чорну діру, вони схильні вважати сценарій з поглинанням зірки малоймовірним. Це пояснюється тим, що подібне припливне руйнування зірки спричинило б підвищення яскравості на відносно короткий період часу та пішло б на спад після щонайбільше кількох сотень діб. Натомість активність чорної діри протягом вже п'яти років, можливо, вказує на поточний процес утворення навколо неї хмари з газу й пилу або на геть нове явище, пов'язане з пробудженням чорних дір. Подальші спостереження розкажуть більше про причини цієї активності, а також зможуть бути корисними для вивчення Стрільця А*, масивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху.

  • Але чорні діри можуть не лише руйнувати зірки, а й, навпаки, сприяти їх утворенню, як у випадку карликової галактики Henize 2–10.