Астрономи виявили різноманітну структуру магнітних полів у ядрах зореутворення

Дослідники проаналізували філамент B213 у молекулярній хмарі Тельця та змоделювали магнітні поля в трьох ядрах зореутворення з високою роздільною здатністю. Астрономи змогли визначити їхні потужності та структуру і виявили, що вони різноманітні, незважаючи на спільне походження ядер з одного філамента. Стаття про це доступна у журналі The Astrophysical Journal.

Молекулярна хмара Тельця. ESO

Молекулярна хмара Тельця. ESO

Яка роль магнітного поля при формуванні зірок?

Зірки низької маси переважно утворюються в ядрах з високою густиною, які розподіляються ланцюгом вздовж гравітаційно нестійких філаментів у молекулярних хмарах. Вважається, що магнітне поле відіграє важливу роль у цьому процесі. Так, смуги газу із низькою густиною переважно вирівняні з магнітним полем, а ниткоподібні структури з високою густиною орієнтовані перпендикулярно до нього. Матеріал може накопичуватися вздовж ліній поля. Магнітне поле регулює властивості навколозоряного диска, уповільнюючи його обертання. Крім того, гравітаційний колапс ядра в молекулярній хмарі регулюється сильним упорядкованим магнітним полем таким чином, що ядро ​​переважно стискається уздовж його ліній. Магнітне поле також може впливати на форму протозіркових оболонок.

Що досліджували астрономи?

Дослідники проаналізували філамент В213, що знаходиться на відстані 140 парсек (457 світлових років) у молекулярній хмарі Тельця. Він є частиною більшого філамента LDN 1495 завдовжки 10 парсек (33 світлових роки). Структура фрагментована ланцюгом ядер, які перебувають на ранніх етапах утворення зірок з низькою масою. За допомогою телескопа імені Джеймса Клерка Максвелла астрономи проаналізували три таких ядра, щоб вивчити магнітне поле у них у масштабі менше 0,1 парсека.

Структура філамента B213 (а) та геометрія магнітного поля ядер (b). Eswaraiah Chakali et al.

Структура філамента B213 (а) та геометрія магнітного поля ядер (b). Eswaraiah Chakali et al.

Про що вони дізналися?

Незважаючи на те, що усі три ядра сформувалися в одному філаменті та перебувають у спокійних фізичних умовах, їхні магнітні поля різноманітні. Лише одне з них, K04166, зберігає риси великомасштабного магнітного поля, зокрема його орієнтацію. Дослідники припускають, що формування та еволюція цього ядра регулюється магнітним полем, але на еволюцію двох інших ядер, K04169 та Miz-8b, в основному впливають потоки акреції та турбулентні рухи.

Таким чином, астрономи роблять висновок, що ядра, сформовані в молекулярній хмарі, не обов'язково зберігають властивості великомасштабного магнітного поля цієї хмари. Натомість потоки газу на філаменти можуть суттєво змінювати магнітні поля та впливати на їхню роль у процесі формування зірок і подальших властивостей утворюваних систем.