Астрономи показали найдовший таймлапс обертання екзогіганта навколо зорі

Астрономи створили наразі найдовше покадрове зображення планети, відтворивши обертання екзопланети Бета Живописця b навколо своєї батьківської зорі. Це стало можливим завдяки наземним телескопам, що зафіксували 17 років із 23, протягом яких планета робить один оберт навколо зорі, а також доповненням відсутніх кадрів за допомогою нейромережі. Про результати повідомляє Північно-Західний університет США.

Обертання Бети Живописця b навколо зорі, яке триває 23 роки. Jason Wang / YouTube

Обертання Бети Живописця b навколо зорі, яке триває 23 роки. Jason Wang / YouTube

Яку систему зображено на відео?

Планета Бета Живописця b, що на відстані 64 світлових роки від нас, є зручною ціллю для спостережень астрономів. Вона достатньо велика, в 1,65 раза більша за Юпітер, та знаходиться достатньо далеко від своєї зорі, на відстані 9,93 астрономічної одиниці, щоб її було легко відрізнити на тлі світила. Завдяки цьому телескопи можуть спостерігати Бету Живописця b напряму. Використавши дані спостереження за планетою за 2003-2020 роки від Паранальської обсерваторії, обсерваторії «Джеміні», а також комплексу Дуже великого телескопа, астрономи покадрово відтворили 75 відсотків руху екзогіганта по орбіті навколо зорі. Відтак вони доповнили кадри, яких не вистачає, штучно згенерованими нейромережею.

  • Раніше ми розповідали про ще один суперюпітер, екзопланету AF Lep b, яку також вдалося сфотографувати напряму. Вона знаходиться на відстані 87,5 світлового року від нас та обертається навколо зорі, схожої на Сонце.

👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!