Астрономи поглянули на хімію Чумацького Шляху з точки зору позагалактичних іншопланетян

Астрономи вперше відтворили, який би мала вигляд наша Галактика, якщо б її хімічний склад вивчали дослідники з інших галактик. Виявилося, що розподіл важких елементів у Чумацького Шляху доволі незвичний: зі збільшенням відстані від центру, де багатих на метали зір має бути більше, металічність має різкий спад. Імовірно, причиною цьому є поглинена у минулому інша галактика. Втім, на думку вчених, у цьому Чумацький Шлях не унікальний, та існує принаймні 11 відсотків галактик, що мають схожий профіль металічності. Про результати дослідження повідомляє Інститут астрономії імені Макса Планка.

Чумацький Шлях для позагалактичного спостерігача в уявленні художника. Stefan Payne-Wardenaar

Чумацький Шлях для позагалактичного спостерігача в уявленні художника. Stefan Payne-Wardenaar

Як вивчати власну галактику?

Відомо, що Чумацький Шлях належить до спіральних галактик, які є найпоширенішим типом галактик у Всесвіті. Завдяки тому, що численні програми спостережень дали можливість дослідити мільйони світил у нашій Галактиці, астрономи можуть накладати обмеження на теорії формування та еволюції інших галактик.

Втім, астрономи продовжують вивчати Чумацький Шлях, аби подивитися на нього «зі сторони» та зрозуміти, що відрізняє його від тисяч схожих галактик у Всесвіті. У своєму новому дослідженні вчені з Інституту астрономії імені Макса Планка спільно з американськими колегами вперше оцінили профіль металічності нашої Галактики — як у ній розподілені елементи, важчі за гелій, що містяться у зорях.

Як виглядає Чумацький Шлях для позагалактичного астронома?

Використовуючи дані телескопа «Гая», а також огляду APOGEE, астрономи оцінювали середню металічність Чумацького Шляху, враховуючи вік та спектри світил. Так вони простежили, що на відстані близько 23 тисяч світових років від центру Чумацького Шляху вміст металів росте та порівняний із металічністю Сонця. Така тенденція є типовою для подібних нашій галактик.

Однак виявилось, що на відстані близько 50 тисяч світлових років середній вміст металів знову знижується. Як зазначають вчені, імовірно, це пов'язано з поглинанням менш металічної галактики у минулому Чумацького Шляху. Порівняння металічності нашої Галактики з іншими також вказало, що попри свою незвичайність, вона все ж не є унікальною: моделювання визначило, що такий розподіл металічності може виникати принаймні в 11 відсотків галактик, схожих за масою на Чумацький Шлях.

Раніше ми розповідали про найближчі зоряні системи, з яких можна ідентифікувати Землю під час її проходження по диску Сонця.

металічності
під металічністю в астрономії розуміють вміст елементів, важчих за гелій