На південному сході Ірану археологи віднайшли невелику тару віком 4 000 років зі слідами червоної губної помади, хімічний склад яких схожий на сучасні помади. Вчені вважають, що вона може бути найстарішим відомим прикладом цієї декоративної косметики. Про знахідку археологи розповіли у статті журналі Scientific Reports.
Зліва - помада віком 4 000 років з Ірану. Справа - вигляд суміші з помади на зображенні зі сканувального електронного мікроскопа. Eskandari et al. / Scientific Reports, 2024
👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!
Як виглядала помада?
Артефакт, який потрапив у руки археологам Тегеранського університету та Падуанського університету, мав вигляд невеликого, висотою у близько 5 сантиметрів, кам'яного циліндра. Зовні він був прикрашений висіченим візерунком, а всередині мав порожнину. У ній збереглася сипуча темно-фіолетова суміш, яку вчені взялися дослідити, зокрема за допомогою сканувальної електронної мікроскопії, рентгенівської дифракції та рідинної хроматографії з мас-спектрометрією.
Вигляд суміші з помади на зображенні зі сканувального електронного мікроскопа з цифровим штучним фарбуванням мінералів. Eskandari et al. / Scientific Reports, 2024
Найбільше в суміші виявилося мінералу гематиту, що при подрібненні в порошок має насичений червоний колір. Він був доповнений мінералами браунітом та манганітом, що мають темний сірий і чорний колір, а також галенітом з металічним блиском та світлим англезитом. Водночас у ній була лише мізерна кількість слідів свинцю, що свідчить про розуміння тогочасних людей небезпеки від цієї речовини. Також у суміші знайшли сліди рослинних восків, олій та інших органічних речовин, які додають і в сучасні губні помади. Час і місце знаходження стародавньої помади навели вчених на думку, що артефакт походить зі стародавньої могутньої держави Мархаші.
- Археологи також знаходили рештки косметики, якою користувалися 6 000 років тому в Європі. Це були тари з рештками мінералів, зокрема свинцю, бджолиного воску, олій та жирів.