Археологи реконструювали стародавнє мистецтво різьби на кістках мамонта

Команда археологів реконструювала технологію, яка застосовувалася для різьблення орнаментів на кістках мамонта та виготовлення з неї скульптур. Для цього вчені вивчили намистини та стародавні фігурки тварин, знайдені на палеолітичній стоянці Усть-Кова у Красноярському краї. Вони були створені близько 24 тисяч років тому. Відповідна стаття доступна у журналі Archaeological Research in Asia.

Де знайшли прикраси та фігурки?

Ділянка Усть-Кова знаходиться в гирлі річки Кова. За результатами радіовуглецевої датування, стоянка на цій ділянці існувала більше 20 тисяч років тому. Археологи знаходили тут різні прикраси та інструменти, зроблені з кісток мамонта, однак технологія їхнього виготовлення була невідома.

Як археологи відтворили цю технологію?

Вчені дослідили кілька предметів із слонової кістки мамонта: статуетки мамонта та тюленя, а також браслети і намистини різного розміру. Усе це було створено близько 24 тисяч років тому. Мікроскопічний аналіз кожного з цих предметів дозволив виявити інструменти, що використовуються для їхнього виготовлення.

Про що вдалося дізнатися?

Виявилося, що спочатку бивень мамонта розбили на сегменти. Після цього менші пластини перетворили на намисто: їх розрізали на прямокутники та зробили отвори у центрі за допомогою кам’яного свердла. Більші уламки використали для створення скульптур тварин. Щоб зобразити мамонта, майстер окреслив вирівнювальним лезом голову та ноги, а потім вирізав надлишки кістки. Після закінчення статуетки її прикрасили візерунком для імітації очей та вовни. Команда також проаналізувала хімічний склад знайдених предметів. Виявилося, що вони були пофарбовані марганцем і магнієм. Імовірно, їх добували з соляних порід, розташованих неподалік від цього місця. Археологи припустили, що знайдені прикраси використовувались багато років і їх потрібно було регулярно ремонтувати.

Тепер вчені зможуть порівнювати інструменти з різних ділянок за різними параметрами. Це покаже, чи контактували між собою віддалені племена, а також допоможе визначити окремі стилі стародавніх майстрів-різьбярів.