Археологи реконструювали обличчя неандерталки, що жила 75 000 років тому

Археологам вдалося відтворити зовнішність неандертальської жінки, яка померла у віці близько 45 років приблизно 75 тисяч років тому на території теперішнього Іраку. Відтворити обличчя вдалося завдяки детальному аналізу черепа жінки. Він є найкраще збереженими рештками неандертальців за це століття, попри те, що його розчавив камінь незадовго після смерті жінки. Про реконструкцію розповіло BBC News.

Реконструйоване обличчя неандерталки. Jamie Simonds / BBC Studios

Реконструйоване обличчя неандерталки. Jamie Simonds / BBC Studios


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що відомо про знахідку?

Рештки неандертальської (Homo neanderthalensis) жінки, якій відтворили обличчя, вперше виявили ще у 1950-х роках в печері Шанідар на півночі Іраку. Тоді знайшли нижню частину її тіла, а череп виявили лише 2018 року. Він був стиснути каменем у шар товщиною всього 2 сантиметри, тож вченим довелося складати його з фрагментів, що уможливило його сканування й тривимірну реконструкцію обличчя.

Зібраний із фрагментів череп неандерталки. Jamie Simonds / BBC Studios

Зібраний із фрагментів череп неандерталки. Jamie Simonds / BBC Studios

Разом із рештками жінки, що її прозвали Шанідар Z, лежало ще приблизно десять інших неандертальських жінок, чоловіків і дітей, які були поховані протягом кількасот років. Всі вони лежали в однаковій позі, наче сплять, повернуті в однаковий бік обличчям. Одне з них було оточене пилком, що науковці прийняли за свідчення проведення поховального ритуалу з поміщенням тіла на квіткове ложе.

Зараз вчені більше схиляються до думки, що пилок потрапив до решток через бджіл, що поселялися у ґрунті після поховань, або ж що він походить із гілок з квітками, якими поховання прикривали, щоб вберегти його від розкопування гієнами. Хай там як, але одноманітність поховань мертвих протягом століть свідчить про те, що неандертальці в Шанідарі були достатньо розвинені, щоб підтримувати традиції крізь покоління.

  • Раніше вчені реконструювали обличчя неандертальцеві, який жив 47 тисяч років тому на півдні теперішньої Франції.