Антропологи спростували високу смертність здорової молоді від іспанського грипу

Під час пандемії іспанського грипу 1918-1919 років молоді та до того здорові люди помирали рідше, ніж старші та з супутніми захворюваннями, всупереч тодішнім даним про високу смертність серед молоді. Переосмислити давнє твердження змусило вивчення кісток похованих під час пандемії людей. Про дослідження у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences розповідає сайт журналу Science.

Лікарня в Канзасі, створена для хворих на іспанський грип. Otis Historical Archives, National Museum of Health and Medicine

Лікарня в Канзасі, створена для хворих на іспанський грип. Otis Historical Archives, National Museum of Health and Medicine

Що відбувалося в пандемію минулого століття?

У 1918-1919 роках світ стикнувся з пандемією грипу, який згодом у побуті назвуть іспанським. Недуга забрала тоді життя близько 50 мільйонів людей, ставши найсмертоноснішою пандемією грипу в історії. За свідченнями сучасників та за пізнішими демографічними дослідженнями, непропорційно велика кількість жертв була серед молодого, до того здорового населення. Це відрізняється від тенденцій більшості пандемій, де здорова молодь — найбільш стійка до інфекцій, тоді як літні люди, діти та вже хворі, в силу недостатньо ефективної імунної системи, страждають найбільше. Антропологи Університету Макмастера та Колорадського університету вирішили розібратися у парадоксі та проаналізували рештки 81 людини, яка загинула в Огайо під час спалаху іспанського грипу, та 288 людей, які померли ще до пандемії.

Що показали кістки?

В обох вибірках 60 відсотків померлих виявилися старшими за 50 років на момент смерті. Загальне здоров'я померлих вчені визначали за станом гомілкових кісток, які відбивають такі аспекти життя людини як якість харчування, хронічні хвороби та травми. Так з'ясувалося, що і серед молодих людей іспанський грип забирав життя не стільки початково здорових юнаків, як тих, чий організм вже був ослаблений до інфекції. Згідно з розрахунками, такі молоді люди помирали в пандемію вдвічі частіше за схожих на них однолітків у минулі часи. Таким чином, хоч пандемія іспанського грипу й суттєво збільшила смертність серед молоді, але суттєво частіше від неї помирали ті молоді люди, що вже мали ту чи іншу патологію до цього.

  • Пандемії були в минулому й чекають на людство у майбутньому. Але як показує дослідження, з великою імовірністю нова загроза прийде через торгівлю дикими тваринами.