Аналіз крові зміг виявити рак у пацієнтів із неспецифічними симптомами

Британські дослідники показали, що аналіз метаболітів у крові, який базується на ядерному магнітному резонансі, може з високою точністю вказувати на наявність раку у пацієнтів на ранній стадії хвороби без характерних симптомів. Такий підхід показав чутливість у 94 відсотки та специфічність у 82 відсотки при обстеженні майже 300 пацієнтів із неспецифічними симптомами, йдеться у статті журналу Clinical Cancer Research.

Karolina Grabowska / Pexels

Karolina Grabowska / Pexels

Що спонукало до розроблення нового способу діагностування?

Ракові захворювання належать до тих недуг, успішність лікування яких сильно залежить від того, коли їх було виявлено. Що раніше рак буде діагностовано, то кращим є прогноз для пацієнта. Утім, часто зробити це не просто, навіть якщо пацієнт вчасно звернеться до лікаря. Річ у тім, що на ранніх стадіях рак може не мати специфічних проявів, а лише такі загальні й притаманні багатьом хворобам симптоми як втома чи різке зниження ваги. У такому разі не одразу зрозуміло, до якого фахівця слід направити пацієнта, і поки він проходить обстеження у різних лікарів, то може втратити час, давши змогу пухлинам розвиватися чи навіть утворити важколіковані метастази.

Дослідження науковців із Оксфордського університету кілька років тому показало на тваринах, що здійснити ранню діагностику раку можна шляхом аналізу біологічних рідин, основаного на явищі ядерного магнітного резонансу. Тоді вчені змогли не лише виявити таким чином у тварин рак, а й визначити, чи він досяг стадії метастазів. Підхід базується на виявленні в рідинах організму концентрацій та співвідношень метаболітів, що притаманні пухлинам (наприклад, запальних молекул, ліпідів тощо). У новій роботі метод діагностики вирішили випробувати на дієвість на популяції людей.

Як перевіряли ефективність запропонованого методу діагностики раку?

Дослідження провели за участі 304 пацієнтів віком понад 40 років в Оксфордширі. Усі вони звернулися до медичної установи із неспецифічними симптомами в рамках програми Suspected CANcer (SCAN), покликаної забезпечити раннє діагностування раку. Пацієнти мали щонайменше один із таких симптомів: незрозуміла втрата ваги, сильна втома, тривала нудота або втрата апетиту, новий нетиповий біль, незрозуміле відхилення в аналізах, що не вказує на специфічну хворобу, підозра лікаря первинної ланки на наявність раку або іншого серйозного захворювання. Щоб з'ясувати причину нездужання, учасники пройшли обстеження комп'ютерною томографією та здали кров на аналіз — загальний, біохімічний та для експериментального дослідження ядерною магнітно-резонансною спектроскопією. За пацієнтами спостерігали протягом 12 місяців, під час яких уточнювався діагноз, а також проводилося порівняння результатів стандартних та експериментального обстеження.

Якого висновку дійшли науковці про новий підхід до діагностування?

Повні дані про обстеження були доступними для 294 пацієнтів, які й включили до аналізу. Серед цих учасників стандартними методами SCAN ракові пухлини було діагностовано у 24 людей (8,2 відсотка), із яких у 16 виявили вже й метастази.

Метод дослідження метаболітів у крові з допомогою ядерного магнітного резонансу показав точність діагностування раку серед учасників у середньому 88 відсотків. Так, серед людей із підтвердженим раком вивчення метаболітів успішно виявило злоякісну хворобу у 94 відсотках випадків. Водночас метод правильно визначив людей, у яких немає раку, у 82 відсотках випадків. При цьому він вказав на наявність раку у двох з п'яти людей, які при стандартному обстеженні не отримали такого діагнозу, але його поставили протягом наступного року. Це вказує, що дослідження метаболітів у крові може слугувати надійнішим способом раннього діагностування за стандартні методи. Окрім цього, науковці зазначають, що їхній підхід дає змогу виявляти, чи наявні в організмі метастази пухлин із точністю у середньому 91 відсоток.

За словами авторів статті, дослідження метаболітів у крові завдяки ядерному магнітному резонансу має значний потенціал у діагностуванні раку серед пацієнтів із неспецифічними симптомами. Цьому сприяє відносна простота аналізу, для якої необхідна невелика кількість крові та недороге обладнання. Вчені планують надалі перевірити метод на більшій вибірці людей, а також з'ясувати, чи годиться він для виявлення конкретного типу раку.