Аналіз крові вказав на нерівномірне старіння людських органів

Аналіз біомаркерів старіння у крові показав, як різні органи людини старіють з неоднаковою швидкістю. При цьому більший біологічний вік органа виявився пов'язаний із вищим ризиком його захворювань та передчасною смертю. Науковці сподіваються, що аналіз крові на старіння органів допоможе виявляти пацієнтів у групі ризику хвороб та вчасно вживати заходів для запобігання недузі. Такі результати американських вчених описує сайт журналу Nature, у якому опублікували дослідження.

julien Tromeur / Unsplash

julien Tromeur / Unsplash

Як старіють органи?

Окрім віку хронологічного, який позначає пройдений від народження час, у медицині розрізняють вік біологічний. Це ступінь зношеності організму, який порівнюють із середнім показником людей того ж хронологічного віку, що пацієнт. І він може бути вищим за хронологічний, і в такому разі людина має прискорене старіння, або ж нижчим — тоді кажуть про сповільнене старіння. У науковців є низка способів оцінити біологічний вік, зокрема за накопиченням у ДНК мутацій та профілем білків, що їх виробляють клітини. Але дотепер старіння переважно розглядали у контексті всього організму, тоді як різні органи зношуються і функціонують неоднаковою мірою. Через це науковці Стенфордського університету вирішили з'ясувати, як старіють конкретні органи, щоб виявляти можливі порушення у них і протидіяти їм прицільно.

Як працює аналіз крові на старіння органів?

Дослідники проаналізували 4 979 білків у крові 5 676 дорослих добровольців різного віку. Серед сполук, на які звертали увагу, 856 були специфічними біомаркерами старіння 11 основних органів та тканин, зокрема нирок, серця, мозку, печінки, артерій, м'язів та легень. Оброблення даних здійснили за допомогою алгоритму машинного навчання, що визначив біологічний вік організму та органів.

Як з'ясувалося, близько у 20 відсотків людей з популяції прискорено старіє принаймні один орган, а в 1,7 відсотка — одразу декілька органів. І цей фактор пов'язаний із вищим на 20-50 відсотків ризиком ранньої смерті та захворювань органів, що піддалися прискореному старінню. Наприклад, у 2 відсотків учасників, у яких виявили передчасно постаріле серце, ризик серцевої недостатності був у 2,5 раза вищим, ніж в однолітків із відповідним вікові серцем.

Автори вважають, що за допомогою подібного аналізу крові на старіння органів пацієнти зможуть вчасно внести у спосіб життя корективи, що відвернуть старіння вразливого органа та усунуть надмірний ризик для здоров'я. Однак для підтвердження надійності результатів, потрібно провести наступні випробування.

  • Детальніше про те, якими способами визначають вік людини і для чого це роблять, ми розповідали у розборі «Що таке біологічний вік?»