Алгоритм машинного навчання виміряв шум у вухах

Австралійські науковці розробили метод об’єктивного вимірювання шуму у вухах з використанням функціональної інфрачервоної спектроскопії та алгоритмів машинного навчання. Він дозволяє виявляти тинітус в 78 відсотках випадків та вимірювати його вираженість з точністю до 87 відсотків. Про це повідомили вчені у статті журналу PLOS One.

Що таке тинітус?

Тинітусом називають шум у вухах, що може проявлятися дзвоном, клацанням та іншими відчуттями, які важко описати, але від цього вони не стають менш реальними. Близько третини людей у всьому світі на певному етапі життя стикаються з цією проблемою, проти якої не має однозначного лікування. Звуки, що чують люди з тинітусом, не пов’язані з якимось акустичним подразником, а діагностика захворювання наразі базується винятково на оцінюванні суб’єктивних переживань пацієнтів. Проте австралійські вчені повідомили, що розробили метод об’єктивного оцінювання шуму у вухах, що може допомогти у розробленні методів терапії неприємного стану.

Що розробили вчені?

Ще 2014 року дослідження показало, що функціональну спектроскопію в ближній інфрачервоній області (fNIRS) можна використовувати для візуалізації кровоносних судин у хворих на тинітус. Метод допоміг виявити, що цей стан супроводжується посиленням кровообігу в судинах слухової кори та деяких сусідніх ділянок. У попередній роботі австралійські дослідники продемонстрували, що дані fNIRS в слуховій корі можуть відображати як наявність, так і інтенсивність фантомних звуків. У новій роботі вони вирішили вдосконалити технологію та поєднали її з алгоритмами машинного навчання.

У дослідженні вони вимірювали важкість тинітусу в 25 учасників з хронічним шумом у вухах та порівнювали із 21 здоровою людиною. Аналіз показав, що у хворих спостерігається значно більший зв’язок між скроневою, лобовою та потиличною ділянками мозку. На основі цього алгоритм об’єктивно визначив тинітус у 78 відсотках випадків. Крім того, розрізнив рівень шуму з точністю до 87 відсотків.

Що це дає?

Автори кажуть, що можливість вимірювання шуму у вухах, не базуючися лише на суб’єктивних відчуттях, може допомогти проводити клінічні дослідження захворювання. Розуміння механізмів та процесів, які лежать в основі виникнення фантомних звуків, сприятиме розробленню ефективних методів лікування тинітусу в майбутньому. І хоча вчені відмічають, що шум у вухах завжди матиме суб’єктивний компонент, цей метод вимірювання наразі є найоб’єктивнішим із усіх, що маємо.

Хоча специфічного лікування тинітусу поки що немає, деякі методи можуть послабити його прояв. Наприклад, електростимуляція язика може впоратися з ефективністю до 80 відсотків.


Фото в анонсі: Baby Driver / Big Talk Productions, 2017