Аерогельна губка очистила морську воду від нафти

Композитна губка з целюлозного аерогелю увібрала розлиту нафту з поверхні та товщі крижаної морської води. Оскільки матеріал здатний адсорбувати або відштовхувати нафту та нафтопродукти, залежно від умов освітлення, це дає можливість повторно його використовувати. Поки винахід випробували лише в лабораторних умовах, але дослідники планують масштабувати свої дослідження та випробувати губку у відкритому океані. Дані про розробку опубліковані в журналі Science of The Total Environment.

Розлита у воду нафта. ACME

Розлита у воду нафта. ACME

Як працює аерогельна губка?

Губка для збирання нафти створена з біорозкладного целюлозного матеріалу з додаванням спіропірану — речовини, яка здатна притягувати або відштовхувати нафту та нафтопродукти, залежно від умов освітлення. Завдяки йому вся пориста целюлозна структура нового матеріалу змогла вбирати нафту при видимому світлі і виштовхувати її під ультрафіолетом.

Під час експерименту губку на 15 секунд занурювали в суміш води та нафти, а потім виймали і 40 хвилин опромінювали ультрафіолетом, щоб вивести з неї нафту. Після видалення нафти губку достатньо було висушити та годину освітлювати видимим світлом для відновлення поглинаючих властивостей. Новий композит показав, що може поглинути 27-30 грамів нафти на кожен грам матеріалу, причому за різних умов навколишнього середовища, зокрема у холодній воді. Це може допомогти збирати розливи нафти у холодних північних водах, де нафтове забруднення завдає величезної шкоди морському та прибережному середовищу.

  • Забруднення океанів нафтопродуктами є серйозною екологічною проблемою, над вирішенням якої науковці б’ються не перший рік. Ми вже писали про тестування для збору розлитої нафти губки, вкритої парафіноподібним матеріалом.