2 000-річне кухонне начиння з Азії зберегло сліди приправи карі

2 000-річна кам'яна дошка для приготування спецій із В'єтнаму зберегла рештки рослин, які входять до складу приправи карі, що походить з Індії та Індонезії. Знахідка є найстарішим свідченням виготовлення спецій у Південно-Східній Азії і вказує, що ця частина світу обмінювалася кулінарними традиціями з Південною Азією ще тисячоліття тому, повідомляє сайт Science із посиланням на статтю у журналі Science Advances.

Кам'яна дошка для розтирання спецій з Ок Ео. Khanh Trung Kien Nguyen / Science

Кам'яна дошка для розтирання спецій з Ок Ео. Khanh Trung Kien Nguyen / Science

Як виявили тисячолітні спеції?

Знахідку виявили при вивченні 75-сантиметрової дошки із пісковику для розтирання спецій, що її знайшли на археологічній пам'ятці Ок Ео у В'єтнамі. Придивившись до неї під мікроскопом, вчені Австралійського національного університету, Південного інституту соціальних наук та Університету Сун Ятсена помітили, що на її поверхні ще збереглися рештки рослин, зоерма крохмальні зерна, за якими можна визначити їхнє походження. Порівнявши їх із базою даних понад 200 видів рослин, дослідники визначили, що на дошці залишилися рештки куркуми, імбиру, гвоздики, кориці та мускатного горіха. Ці інгредієнти і сьогодні входять до складу приправи, відомої як карі.

Частина рослин, як-от гвоздика та мускатний горіх, природно зростають в Індії та сході Індонезії. Їхня присутність у стародавньому В'єтнамі означає, що між Південною та Південно-східною Азією ще 2 000 років тому відбувалися тісні торгові зв'язки, іноді на відстані тисяч кілометрів, під час яких відбулася передача кулінарних традицій. Водночас після передачі рецепти видозмінювалися місцевими продуктами. Наприклад, вчені виявили на кам'яних інструментах з Ок Ео сліди кокоса, вказуючи, що спеції могли змішуватися з кокосовим молоком, як це властиво і для сучасної кухні Південно-Східної Азії.


Фото в анонсі: Jason Leung / Unsplash