Що таке гепатит? Чому усі говорять саме про гепатит С?

Що таке гепатит?

Гепатит - це запальне захворювання печінки. Частіше за все хвороба викликається вірусами, і у такому випадку говорять про вірусний гепатит. Наразі відомо декілька вірусів, що викликають гепатити. Це віруси гепатиту А, В, С, D, E, F, G та TTV. 

Але гепатити можуть бути і не вірусного походження. Наприклад, токсичні гепатити - викликаються медикаментами, токсичними речовинами, алкоголем (алкогольний гепатит) тощо. Інколи клітини печінки стають мішенню для імунної системи, яка протягом тривалого часу руйнує печінку. Такий гепатит називають аутоімунним. 

Чому усі говорять саме про гепатит С? Він найбільш небезпечний?

Підступність гепатиту С полягає у тому, що роками (і навіть десятиліттями) людина може не підозрювати, що вона інфікована. Весь цей час вірус поступово руйнує печінку. Саме через таку особливість хвороби гепатит С називають “лагідним вбивцею”. 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у світі гепатитом С страждає щонайменше 71 млн. осіб. За іншими підрахунками таких хворих удвічі більше.  Гепатит С є однією із основних причин розвитку цирозу та раку печінки. Щороку від ускладнень цієї хвороби помирає більше 400 тис. осіб. 

Наразі лише кожен 4-ий інфікований знає про свою хворобу. У кращому випадку цироз та гепатоцелюлярна карцинома, що виникають внаслідок гепатиту С, лікуються трансплантацією печінки. Але набагато частіше від цих ускладнень помирають. 

За відкриття вірусу гепатиту С вченим Харві Олтеру, Майклу Хютону та Чарльзу Райсу у 2020 році було вручено Нобелівську премію, що тільки підкреслює важливість такого відкриття для людства. 

Найбільш небезпечним вважається вірусний гепатит В, яким страждає більше 250 млн. людей. Щорічно від гепатиту В помирає близько 700 тисяч людей. Але, на відміну від гепатиту С, проти вірусу гепатиту В вже давно розроблена вакцина, завдяки якій можна захиститися від хвороби. Вірусом-сателітом для вірусу гепатиту В виступає вірус гепатиту D. Таким чином вакцина від гепатиту В також захищає і від гепатиту D, адже останнім, як правило, інфікуються при наявності гепатиту В.

Як своєчасно виявити цю хворобу?

Кожна людина може перевіритися на наявність антитіл до вірусу гепатиту С. Специфічні антитіла до вірусу гепатиту С lgM вказують на гострий перебіг хвороби. Після завершення гострого періоду кількість lgM знижується. Якщо lgM виявляють протягом тривалого часу, то це свідчить про хронічний характер хвороби. 

Якщо серологічні дослідження (визначення антитіл) показують позитивний результат, то подальшим кроком є визначення РНК вірусу у пацієнта. Для цього проводять полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР). 

ВООЗ рекомендує проводити скринінгові дослідження на гепатит С, особливо у групах ризику. Це дає змогу своєчасно виявити хвороби та вжити відповідних заходів. 

Як можна “підхопити” цей вірус?

Гепатит С належить до гемотрансмісивних хвороб - тих, що передаються через контакт із зараженою кров’ю. Наразі зараження гепатитом С найчастіше відбувається при використанні спільних шприців для введення наркотиків. Також вірус гепатиту С може передаватися при статевому контакті, хоча ризики інфікування у даному випадку невисокі. 

До початку 90-х років гепатит С широко розповсюджувався у медичних закладах при переливанні крові. Сьогодні ж така кров обов’язково перевіряється на наявність вірусу, і тому вірогідність заразитися при переливанні крові наразі мізерна. При цьому залишається небезпека зараження при медичних втручаннях, наприклад у стоматолога чи навіть у косметолога, якщо інструменти не були належним чином дезинфіковані. 

Чи існує щеплення від гепатиту С?

Ні, на жаль, вакцини проти вірусу гепатиту С досі не розроблено. Багато вчених скептично ставляться до ідеї винайдення такої вакцини через високу гетерогенність геному вірусу гепатиту С. Цей вірус відрізняється високим рівнем репродукції та порівняно високою частотою появи помилок при реплікації (розмноженні) вірусної РНК. Така особливість дає змогу вірусу уникати імунологічного нагляду, а також створює безліч проблем науковцям, які намагаються створити вакцину. 

Як можна знизити імовірність зараження?

Профілактичні заходи щодо гепатиту С зводяться до використання стерильних шприців, хірургічних інструментів, а також інструментів у косметологічних закладах і салонах татуажу. Також уникайте незахищених статевих контактів і використання спільних засобів особистої гігієни, зокрема леза для гоління. 

Чи можна вилікуватися від гепатиту С?

Можна. Сьогодні в багатьох країнах світу для лікування пацієнтів із гепатитом С використовують монотерапію софосбувіром, або ж комбіновану терапію софосбувіру із іншими противірусними препаратами - ледіпасвіром, симепревіром або даклатасвіром. Ефективність такого лікування складає більше 95%. 

Таким чином, гепатит С, скоріше за все, стане першим хронічним вірусним захворюванням, який елімінується не за допомогою вакцини, а специфічного противірусного лікування. Грузія стала першою країною у Європі, яка на національному рівні ввела програму повної елімінації вірусу гепатиту С у країні. У журналі The Lancet опубліковані проміжні результати цієї програми. За 4 роки програми у Грузії вдалося знизити рівень захворюваності на 37%.