Зоряні уламки, нутрощі травинок і атака імунних клітин на ракові Нова підбірка найкращих світлин від наукового журналу Nature

Наприкінці січня журнал Nature вирішив відібрати найкращі наукові світлини місяця й осягнув майже все — від мікроскопічного світу всередині рослин до гігантської туманності, яку утворила смерть зорі далеко у космосі. Також у збірку потрапило й те, що видно неозброєним оком, але часто не хочеться визнавати — наслідки змін клімату. Вони позбавили снігу долину Кашміра, яка була популярним місцем для лижників й сноубордерів. Яскраві світлини незвичайних тварин, світ людських клітин та інші неймовірні світлини з підбірки Nature — у нашій галереї.


«Під зорями» — так назвав фотограф цю світлину квітів пепалантів (Paepalanthus), які ростуть у бразильському нацпарку и Шапада-дус-Веадейрус. Спеціальна камера для астрофотографії дозволила захопити й Чумацький Шлях — смугу світла від скупчень зір над нами.

Marcio Cabral

Marcio Cabral


А ці дивні соломинки — насправді стебла піщаного пісколюба (Ammophila arenaria) під мікроскопом. Це трава, яка відповідно до назви росте у піску на пляжах.

Gerhard Vlcek

Gerhard Vlcek


Суха і жовта земля на цьому знімку насправді зазвичай вкрита снігом у січні — це долина Кашміру, що в Індії, яка відома як гірськолижний курорт. Але з грудня 2023 року до першого тижня січня сніг майже не випадав, а долина постраждала від надзвичайної посухи.

Nasir Kachroo / NurPhoto

Nasir Kachroo / NurPhoto


«Загублені міста» — це величезне стародавнє поселення, яке сьогоднні приховане у густих заростях тропічних лісів Амазонії. Відтворити вигляд міста, яке існувало 2 500 років тому, археологи змогли за допомогою лідарів — технології, схожої на радар, де замість радіохвиль використовуються лазери. За підрахунками вчених, у цих містах тисячі років могли проживати сотні тисяч людей.

Antoine Dorison і Stéphen Rostain

Antoine Dorison і Stéphen Rostain


Цю світлину й справді можна назвати «зоряним сміттям», адже всі ці яскраві елементи на ній насправді є рештками масивної зірки, яка вибухнула 340 років тому. Туманність має назву Кассіопея А, і для цього зображення вчені об'єднали спостереження чотирьох телескопів: «Габбла», «Джеймса Вебба», «Чандри» й «Спітцера». Всі вони бачать світло у різних діапазонах, завдяки чому вченим викрилися невідомі раніше деталі про будову туманності.

NASA / CXC / SAO / J. Schmidt and K. Arcand

NASA / CXC / SAO / J. Schmidt and K. Arcand


На цьому відео показані імунні клітини людини (зеленим). Вони активують інші імунні клітини в організмі, а на відео — нападають на ракові клітини, які знаходяться у шкірі.

Dr Bawden / Doherty Institute

Dr Bawden / Doherty Institute


Ці чудові відпочивальники пляжу на узбережжі Франції — довгоморді тев'яки (Halichoerus grypus) — колись майже зникли з країни через рибальство. Але після введення захисних заходів у 1980-х тварини повернулися й тепер у цьому регіоні їх налічують понад тисячу.

Onur Coban / Redux / eyevine

Onur Coban / Redux / eyevine


Пліт з яєць комарів.

Barry Webb

Barry Webb


«Калачик» з мурени

Liang Fu

Liang Fu


Лісові мурашки стріляють струменями кислоти

René Krekels

René Krekels