Вдихай на повну. Як впливає на здоров'я якість повітря в оселі та як її покращити?
Відстеження якості повітря на вулиці для багатьох сучасних людей стало таким же звичним, як і температури та погодних умов, адже про шкоду забрудненого повітря для здоров'я чув кожен. І побачивши в метеопрогнозі високий показник забруднення на сьогодні, багато хто відкладе заплановану пробіжку та зайвий раз не проводитиме час надворі. Здається, що в стінах свого будинку, подалі від автомобільних вихлопів та промислових викидів буде безпечно перечекати несприятливі умови. Але чи завжди це так?
Насправді ВООЗ наголошує на тому, що інколи повітря у житлових приміщеннях може бути не кращим за вуличне. І воно так само здатне нашкодити здоров'ю людей і тварин, зокрема, забруднене повітря є чинником смерті близько 3,2 мільйона людей щорічно. А зважаючи на те, що у розвинених країнах люди проводять у приміщеннях 80-90 відсотків свого часу, нехтувати увагою до мікроклімату будинку не варто.
Що ж визначає якість повітря в оселі, як вона впливає на наше самопочуття та, зрештою, як її покращити? На ці питання ми шукали відповіді разом із компанією PRANA, що створює системи вентиляції повітря для ефективного очищення та оновлення повітря в оселі, офісі чи промислових приміщеннях. Завдяки сучасним технологіям, компанія допомагає забезпечити комфортний мікроклімат і зберегти здоров’я. Детальніше — на сайті PRANA.
Що ж таке мікроклімат приміщення?
Під мікрокліматом зазвичай розуміють сукупність фізичних, хімічних та біологічних параметрів повітря в приміщенні. Загалом вони майже такі ж, як і для оцінювання якості повітря надворі. До головних показників, що їх варто відстежувати, належать:
- Температура. Вона визначає не лише наш комфорт перебування у приміщенні, а й ефективність терморегуляції організму. Рекомендовані межі для житлових приміщень складають 18-24 градуси Цельсія.
- Вологість. Надмірна вологість створює сприятливе середовище для розвитку плісняви та пилових кліщів, та водночас занадто низька може подразнювати слизові оболонки та робити організм сприйнятливішим до респіраторних інфекцій. Оптимальним вважають показник від 40 до 60 відсотків.
- Рівень вуглекислого газу. Переважно, він накопичується в приміщенні через горіння (наприклад, від приготування їжі, опалення чи навіть куріння) і може вказати на ступінь провітрювання та інтенсивність обміну повітря. Допустима концентрація — до 1000 часток на мільйон, а оптимальна - до 600.
- Концентрація хімічних речовин. Повітря у оселі нерідко буває переповнене леткими органічними сполуками, зокрема формальдегідом, чи містить зависокі рівні озону, чадного газу, оксидів азоту тощо. Загальний рівень летких органічних сполук не повинен перевищувати 0,5 міліграмів на кубічний метр.
- Наявність твердих частинок PM2.5 та PM10. Це мікроскопічні пилові частинки, що можуть глибоко проникати в легені або навіть у кровообіг. Їхню верхню межу оцінюють у 10 мікрограмів на кубічний метр для PM2.5 та 20 мікрограмів для PM10.
- Біологічні чинники. Пліснява, бактерії, пилові кліщі, пилок та інші алергени, що зазвичай бувають вторинними забруднювачами через відхилення від норми інших параметрів повітря. Вдома не повинно бути видимих осередків плісняви, а рівень алергенів у пилі не має перевищувати 10 мікрограмів на грам пилу.
Від чого псується повітря в будинку?
Вищеописані параметри мікроклімату залежать від цілої низки чинників. Так, наприклад, наявність та ефективність системи вентиляції у оселі має вирішальне значення для підтримання нормальних рівнів вологості, летких забруднювачів повітря та уникнення плісняви.
З якістю в самому приміщенні тісно пов'язана якість повітря навколишнього середовища, оскільки значна частина забруднювачів може потрапляти в будинок саме знадвору.
Системи вентиляції PRANA володіють європейськими сертифікатами якості та мають попит серед споживачів у 43 країнах світу. Рекуператори, що використовуються у вентиляції PRANA, створені за унікальними запатентованими технологіями, які зберігають до 98% енергоресурсів будівель, знижуючи енерговитрати та уникаючи забруднення навколишнього середовища.
Зашкодити чистоті повітря в домівці можуть навіть нові речі. Меблі з ДСП, килими з високим вмістом синтетичних волокон, шпалери чи лінолеум часто виділяють формальдегід, особливо в перші місяці після покупки або ремонту. Цей газ визнаний ВООЗ канцерогеном, який спричиняє подразнення дихальної системи, а в деяких випадках може бути пов’язаний із довгостроковими загрозами для здоров’я.
Іншим джерелом хімічного забруднення повітря буває побутова хімія. Засоби для миття, дезінфектори, інсектициди, освіжувачі повітря та навіть косметичні продукти можуть виділяти леткі органічні сполуки, такі як бензол, толуол та формальдегід.
Цілий коктейль із тисяч шкідливих хімічних сполук виділяється у повітря з тютюновим димом. Серед цих сполук — нікотин, важкі метали та канцерогени.
У кожному будинку з часом накопичується й пил, що здіймається у повітря з рухами та пересуваннями людей у приміщенні. У ньому може бути лупа тварин, пилок рослин, мікроорганізми та продукти життєдіяльності пилових кліщів, які є алергенами.
Як погіршена якість повітря впливає на здоров'я?
Якість повітря у приміщенні має доволі багатогранний вплив на людське здоров'я — як фізичне, так і ментальне. Якщо з температурою та вологістю ситуація більш-менш зрозуміла, то на забруднювачах варто зосередитися детальніше.
Особливо небезпечними є частинки PM2.5 та PM10, які можуть проникати з вдихуваного повітря глибоко в легені, а дрібніші — навіть у кровообіг. Це пов’язують із підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, астми та хронічної обструктивної хвороби легень.
Одне з досліджень продемонструвало зв’язок між підвищенням рівня частинок PM2.5 у приміщеннях і зростанням кількості помилок під час виконання складних завдань. Крім того, високий рівень цих частинок пов'язують з підвищеним ризиком депресії та зниженням когнітивних здібностей через запалення.
Високі концентрації формальдегіду та інших ЛОС можуть спричиняти респіраторні захворювання, алергічні реакції та рак. Особливо чутливі до них та мікрочастинок діти, літні люди, вагітні жінки та люди з хронічними захворюваннями. Для них вплив формальдегіду, ЛОС і твердих частинок у приміщенні може стати вирішальним фактором у розвитку серйозних ускладнень.
Підвищення концентрації вуглекислого газу в повітрі може спричиняти запаморочення, головний біль, втому та сонливість, що знижують фізичну й ментальну працездатність.
Пліснява та пилові кліщі є одними з найпоширеніших причин алергічних реакцій та респіраторних захворювань, а бактерії ще й загрожують виникненням важких інфекцій у людей з ослабленою імунною системою.
Ефективним рішенням для підтримки оптимального рівня вологості та запобігання утворенню плісняви і грибків є використання побутових рекуператорів PRANA. Модельний ряд компактних побутових вентсистем створений спеціально для житлових та комерційних приміщень: забезпечує циркуляцію свіжого повітря, знижує рівень вуглекислого газу і запобігає застою повітря навіть у великих кімнатах. Завдяки мідному теплообміннику пристрій також допомагає зберігати тепло у холодну пору року та прохолоду у спеку.
Окремі дослідження вказали навіть на існування так званого «синдрому хворої будівлі» (Sick Building Syndrome): коли в людей, які перебувають у певному офісному чи житловому просторі, виникають симптоми почервоніння очей, головний біль, проблеми з концентрацією, що зникають після того, як вони покидають будівлю.
Як зберегти повітря чистим?
Поліпшити якість повітря та зменшити ризики можна комплексними заходами. Регулярне прибирання допоможе знизити кількість пилу та бактерій. Помічним тут стане пилосос із HEPA-фільтром, що здатний затримувати найдрібніші часточки пилу та алергени.Однак корисним є і звичайне протирання поверхонь вдома вологою ганчіркою щонайменше раз на тиждень. Варто зазначити, що суха ганчірка може підіймати пил у повітря, а не прибирати його.
Провітрювання приміщень кілька разів на день може допомогти знизити в повітрі концентрації хімічних забруднювачів. Однак метод спрацює лише у випадку, коли надворі повітря чисте й безпечне. В іншому разі можна розглянути можливість придбання систем вентиляції та очищення повітря, які оснащені багатоступеневими фільтрами (HEPA-фільтр, вугільний фільтр, фільтр для видалення запахів, а іноді ще й ультрафіолетова лампа для знезараження). Але навіть при наявності таких пристроїв, слід контролювати їхню справність та пам'ятати про необхідність регулярно замінювати фільтри.
Контролювати рівень вологості в приміщенні можна як провітрюваннями, так і за допомогою зволожувачів та осушувачів повітря.
Рекуператор PRANA допоможе підтримувати якість повітря в оселі на високому рівні 24 години на добу. Разом з відпрацьованим повітрям він допоможе видалити алергени, пил і мікроорганізми, створить комфортний і безпечний мікроклімат для усієї родини. А завдяки встановленим в системі датчикам вологості, температури, атмосферного тиску, рівня вуглекислого газу (CO2eq) можна контролювати якість повітря у приміщенні в режимі реального часу — за допомогою пульта або зручного мобільного додатку.
PRANA
А щоб вберегтися від хімічних забруднювачів у повітрі, найперше варто звернути увагу на те, як ми доглядаємо за домом. Для прибирання варто обирати натуральні засоби, а використання освіжувачів повітря та хлорвмісних виробів обмежити. Фарби, та оздоблювальні матеріали, які не містять або ж містять низьку концентрацію летких органічних сполук, мають маркування Low-VOC або“No-VOC. Найкраще віддавати перевагу саме таким засобам. Також дерево, бавовна, льон та інші натуральні матеріали, що часто використовуються в оздобленні, виділяють менше хімічних сполук, ніж синтетичні матеріали. Та коли уникнути агресивних хімічних засобів все ж неможливо, потрібно подумати, чи можна їх тримати поза домом, або ж помістити у добре вентильоване відокремлене приміщення.
Зрештою, для ідеального мікроклімату комусь може знадобитися змінити звички й правила у домі. Чисте повітря несумісне з курінням у закритому приміщенні, і навіть витяжка на кухні чи відчинене вікно цьому не зарадять. Й окрім того, що дим псує повітря безпосередньо при курінні, він осідає на поверхнях текстилю та меблів, накопичуючись у вигляді залишкового диму.
Для прихильників природних рішень є ще одна гарна новина — зробити повітря чистішим можуть і деякі кімнатні рослини. Наприклад, фікус, драцена та папороть здатні поглинати з повітря формальдегід. А хамедорея, спатіфілум та тещин язик можуть захоплювати з повітря ще й такі леткі органічні речовини як бензол, ксилен, трихлоретилен, толуол. Проте не варто розраховувати винятково на рослини, оскільки їхня ефективність зазвичай невисока, а іноді вони можуть самі стати джерелом забруднення, якщо за ними доглядати неправильно.
Отже, чисте повітря вдома — це не лише питання комфорту, а й запорука доброго здоров’я та психологічного благополуччя. І на щастя, покращити мікроклімат в оселіможна самостійно. Але якщо симптоми, схожі на синдром хворої будівлі, з’являються регулярно, а зусилля не дають результатів, може знадобитися залучення фахівців. Вони проведуть оцінку вентиляційної системи, вимірювання рівня летких органічних сполук, вуглекислого газу та інших параметрів, запропонувавши способи розв'язання проблеми. Дбайте про чистоту повітря, і ваш дім залишиться місцем безпеки та комфорту, де можна дихати на повну.
PRANA пропонує ефективні рішення для очищення та вентиляції повітря, які допоможуть вам дихати легко. Ознайомтеся з повним асортиментом продукції на офіційному сайті PRANA. А більше про особливості вентиляції різних приміщень, роль свіжого повітря та багато іншої корисної і цікавої інформації шукайте у Facebook та Instagram PRANA.