Упередження переконань: якщо висновок подобається, аргументи зайві

Коли в дитинстві ви не слухалися та не виконували свої домашні обов’язки, чи чули ви від мами, що якщо ви так робите, то не любите її та не цінуєте? Зараз ми розуміємо, що любов, яку ми відчуваємо до мами, не пов’язана з тим, що ми не миємо посуд. Але чому ми велися на цю невеличку маніпуляцію?

Коли ми схильні підтримувати висновки, які збігаються з нашими переконаннями, та навіть не звертаємо уваги на аргументи, які приводять до цих висновків, — це є проявом когнітивного викривлення упередження переконань.

Перший експеримент, який підтверджує упередження переконань, провела у 1983 році команда вчених на чолі з Джонатаном Евансом з Плимутського політехнічного університету. Учасникам дали кілька правдивих та неправдивих тверджень, серед яких були цілком логічні, і такі, що мали логічні хиби. Учасники мали вказати на логічні твердження.

Наведемо приклад логічного, але нереального твердження: «Усі речі, що викликають звикання, є дорогими. Деякі цигарки є недорогими. Тобто деякі цигарки не викликають звикання»

В ході експерименту виявилось, що учасники більше спирались на достовірність висновку, ніж на оцінку логічності аргументів, які привели до нього. Так вони підтверджували висновок з нелогічного твердження типу «жодна річ, що викликає звикання, не є дешевою. Деякі цигарки недорогі. Тож, деякі речі, що викликають звикання, не є цигарками». Так учасники продемонстрували дію ефекту упередження переконань.

Щоб не бути в полоні цього упередження, ми маємо відокремлювати логічність висновків від оцінки того, чи може цей висновок бути правдою. Коли висновок нам здається неймовірним, це не має затьмарити наше ставлення до аргументів, особливо якщо у них немає логічних помилок Слід розкласти усі аргументи по поличках та побачити, як вони ведуть до висновку. Також ми маємо налаштувати себе на безпристрасний та об'єктивний погляд зі сторони, щоб зменщити силу цього упередження.

Як використовує російська пропаганда дію цього когнітивного упередження? Дивіться у відео.


Читайте також