Упередження негативу: як ми концентруємося на негативі

Пам'ятаєте, як ви дуже смішно пожартували, але ніхто з ваших друзів не посміявся? Напевно ви досі згадуєте це перед сном або по дві години стоїте під душем, лаючи себе за те, що взагалі пожартували? Можемо вас запевнити - ваші друзі цього взагалі не пам'ятають. А чому тоді пам'ятаємо ми?

Коли ми надаємо більшого значення негативним подіям ніж позитивним - це є когнітивним викривленням під назвою “упередження негативу”. Так одна негативна подія може затьмарити нам цілий день, хоча вона точно цього не вартувала.

Упередження негативу було експериментально досліджено Тоні ван дер Меером та Майклом Хамелерсом з Університету Амстердаму у 2022 році. Учасникам показали новинні заголовки щодо злочинів в США: деякі з них були про конкретні злочини (“Під час пограбування чоловік у масці напав на працівника АЗС”), а деякі позитивні на тему загалом (“Рівень злочинів у великих містах США продовжує знижуватися”).

Виявилось, що ті учасники, які вже бачили злочин як головну проблему у країні, частіше відкривали та читали новину про скоєні злочини, а не про те, що проблему намагаються подолати. Так вчені показали, що якщо ми вже негативно налаштовані стосовно якогось явища, то серед всього іншого ми обираємо таку ж негативну інформацію.

Ми схильні приділяти увагу негативу, бо так ми еволюційно реагуємо на загрозу. Через це упередження ми сприймаємо негативні новини як більш правдиві, бо акцентуємо свою увагу на них. Саме це й допомагає негативним новинам бути такими популярними.

Проте ми не маємо піддаватися впливу цього упередження. Щоб знизити його вплив, ми можемо практикувати такий вид медитації, як майндфулнес медитація, яка згідно з дослідженням здатна підвищити рівень оптимізму та збільшити кількість позитивних суджень. Упередження негативу примушує нас надавати більше значення негативному, ніж позивному в нашому житті, тому щоб його приборкати ми можемо спробувати сфокусуватися на позитивних моментах, які є в нашому житті, смакуючи їх, щоб з цих моментів утворилися приємні спогади.

Як використовує російська пропаганда дію цього когнітивного упередження? Дивиться у відео.


Читайте також