Приховане упередження: як стереотипи формують упереджене ставлення

Хто залишиться вдома з дитиною, яка хворіє? Скоріше за все, ви скажете, що це має бути мати. Багато кому ситуація, коли тато дбає про дитину, поки його дружина працює, досі здається незвичною. А звідки у нас уявлення, як все має бути влаштовано?

Наш мозок доволі добре виявляє шаблони, закономірності та узагальнює. Але з іншого боку ці узагальнення, що сформовані нашим досвідом, роблять нас упередженими. Соціальні стереотипи та судження, які люди приписують іншим на підставі їхнього віку, статусу, гендеру, сексуальної орієнтації, етнічного походження, зовнішнього вигляду є проявом прихованого упередження.

Приховані упередження досліджуються вже багато років, особливо гендерні упередження. Скільки б зусиль не докладалося для подолання гендерних упереджень, вони ще стійкі, у тому числі щодо технічної, або STEM-освіти. У 2020 році Елена де Джоанніс з Міланського університету дослідила, чи впливають гендерні упередження на вибір технічного або гуманітарного напрямку в університеті. Вона провела опитування 300 студентів та студенток коледжів, які мають вступати до університету.

Виявилося, що набагато менше дівчат не обирали STEM-освіту перед усім через упередження, що це - напрямок для чоловіків. Таким чином ні цікавість до предмета, ні успіхи успіхи в навчанні, ні зарплатня та соціальна користь професій змогли вплинути на рішення дівчат так, як це упередження.

Ми маємо багато різних упереджень, які не усвідомлюємо, стосовно гендеру, соціального та професійного статусу, етнічного походження. Своєю чергою, інші люди також мають щодо нас теж приховані упередження. Приховані упередження зберігаються навіть й в експертному середовищі.

Щоб знизити дію цього упередження, ми маємо намагатися дізнатись більше інформації щодо певної людини або сфери, а також дати собі час поміркувати над питанням ніж довіряти автоматичному, шаблонному та стереотипному мисленню. Ми маємо дбати про себе та відпочивати, бо коли ми виснажені, ми не можемо думати критично.

Як використовує російська пропаганда дію цього когнітивного упередження? Дивиться у відео.


Читайте також