Гіпотеза справедливого світу: як віра в справедливість світу веде до несправедливості

Якщо з людиною трапляється щось погане, то ми можемо сказати "це - карма" - так, ніби людина це погане чимось заслужила. Але чи завжди це так працює?

Віримо ми в карму, або ні, іноді ми звинувачуємо людину, з якою трапилося нещастя, що вона сама у цьому винна. Коли ми вважаємо, що світ - це справедливе та добре впорядковане місце, де люди у середньому отримують те, на що заслуговують, ми знаходимось під дією когнітивного упередження під назвою “гіпотеза справедливого світу”. Віра в справедливий світ дає нам ілюзію, що ми живемо в передбачуваному світі та відчуття контролю, що надає нам відчуття нашої ефективності.

Віру в справедливий світ експериментально доказав Мервін Лернер ще в 1966 році. 72 студентки були запрошені дивиться, як людина отримує удари струму за хибні відповіді, маючи завдання вірно запам'ятати безглузді склади. Звісно, струму не було, але учасниці експерименту цього не знали. Вчений моделював різні ситуації: коли студенткам сказали, що їхнє втручання неприпустиме та вони ніяк не могли покращити становище “жертви”, то вони починали знецінювати та виправдовувати її страждання тим, що вона їх чимось заслужила. Проте, коли вони могли покращити її “долю”, та від них залежало, чи отримує вона удар струму, вони покращили своє ставлення до неї та припинили знецінювати її страждання.

Мервін Лернер вважав, що задля свого спокою людина не може допустити думки, що немає в світі того, хто справедливо винагороджує та карає, тому якщо людина бачить несправедливість, то вона починає шукати в жертві та її поведінці недоліки.

Щоб нам не попастися під дію цього когнітивного викривлення, ми маємо пам’ятати, що агресія ніколи не буває виправданою та її не можна якимось чином “заслужити”. Світ дійсно не є ідеальним місцем. Немає такого у світі єдиної справедливої сили, яка винних за їх вчинки та винагороджує невинних. Якщо ми ставимо себе на місце того, хто постраждав або можемо йому якось допомогти, щоб покращити його становище, то ми перестаємо знецінювати та звинувачувати людину, що це вона сама винна.

Як використовує російська пропаганда дію цього когнітивного упередження? Дивиться у відео.


Читайте також