У трицератопсів та інших рогатих динозаврів еволюціонував великий ніс для охолодження їхньої великої голови та зволоження дихальних шляхів. На це вказало виявлення в їхньому черепі структури, яка нагадує ту, що у сучасних птахів і ссавців відповідальна за покращення терморегуляції. Розвиток такої структури дозволив рогатим динозаврам мати велику голову без ризику перегрівання. Дослідження опублікували в журналі The Anatomical Record.
Як дізналися про еволюцію носа трицератопсів?
Науковці досліджували декілька черепів трицератопсів і споріднених із ними рогатих динозаврів, використовуючи комп’ютерну томографію та моделювання для відтворення розташування м’яких тканин у черепі тварини за життя. Так дослідники з’ясували, що у трицератопсів нерви та судини проходили до ніздрів лише через верхню частину носа, але не крізь отвори у верхній щелепі. Це відрізняло рогатих динозаврів від сучасних рептилій і більшості інших динозаврів.
Окрім цього, науковці виявили у черепі рогатих динозаврів структуру, до якої у сучасних птахів кріпляться носові раковини. Ці структури слугують для збільшення площі контакту м’яких тканин із повітрям, що сприяє охолодженню та зволоженню.
- У сучасних птахів і ссавців охолодженню мозку сприяє також позіхання — на це вказав той факт, що зі збільшенням мозку збільшується й тривалість позіхання.